Den 12 januari 2024 till och med 10 februari 2024 spelas de asiatiska mästerskapen 2023 (2024) i Qatar. Nedan ger vi er grupperna och spelschemat för turneringen som börjar idag.

Qatar anordnar Asiatiska mästerskapet för tredje gången på nio arenor utspridda i Qatar och i städerna Doha, Al Khor, Lusail, Al Rayyan och Al Wakrah.

Var sänds Asiatiska Mästerskapen?

På svensk mark sänds hela mästerskapet på TV4 Play och diverse kanaler som TV4 äger, däribland Sportkanalen och TV4 Fotboll.

Grupperna

Spelschemat är angivet i svensk tid.

Grupp A:

Qatar, Kina, Tadzjikistan och Libanon.

Spelschema

12 januari:
Qatar – Libanon
17:00

13 januari:
Kina – Tadzjikistan
15:30

17 januari:
Libanon – Kina
12:30

Tadzjikistan – Qatar
15:30

22 januari:
Qatar – Kina
16:00

Tadzjikistan – Libanon
16:00

Grupp B:

Australien, Uzbekistan, Syrien och Indien.

Spelschema

13 januari:
Australien – Indien
12:30

Uzbekistan – Syrien
18:30

18 januari:
Syrien – Australien
12:30

Indien – Uzbekistan
15:30

23 januari:
Australien – Uzbekistan
12:30

Syrien – Indien
12:30

Grupp C:

Iran, Förenade Arabemiraten, Hongkong och Palestina.

Spelschema:

14 januari:
Förenade Arabemiraten – Hongkong
15:30

Iran – Palestina
18:30

18 januari:
Palestina – Förenade Arabemiraten
18:30

19 januari:
Iran – Hongkong
18:30

23 januari:
Iran – Förenade Arabemiraten
16:00

Hongkong – Palestina
16:00

Grupp D:

Japan, Indonesien, Irak och Vietnam.

Spelschema

14 januari:
Japan – Vietnam
12:30

15 januari:
Indonesien – Irak
15:30

19 januari:
Irak – Japan
12:30

Vietnam – Indonesien
15:30

24 januari:
Japan – Indonesien
12:30

Vietnam – Irak
12:30

Grupp E:

Sydkorea, Malaysia, Jordanien och Bahrain.

Spelschema

15 januari:
Sydkorea – Bahrain
12:30

Malaysia – Jordanien
18:30

20 januari:
Jordanien – Sydkorea
12:30

Malaysia – Bahrain
15:30

25 januari:
Sydkorea – Malaysia
12:30

Jordanien – Bahrain
12:30

Grupp F:

Saudiarabien, Thailand, Kirgizistan och Oman.

Spelschema

16 januari:
Thailand – Kirgizistan
15:30

Saudiarabien – Oman
18:30

21 januari:
Oman – Thailand
15:30

Kirgizistan – Saudiarabien
18:30

25 januari:
Thailand – Saudiarabien
16:00

Kirgizistan – Oman
16:00

Spelschema, slutspel:

Åttondelsfinaler:
28 januari
29 januari
30 januari
31 januari

Kvartsfinaler:
2 februari
3 februari

Semifinaler:
6 februari

Final:
10 februari


Manchester City - FC Copenhagen